Факультет іноземних мов
Про кафедру
Кафедру німецької мови було створено у 1984 році.
За роки свого існування кафедра зазнала кількісних та якісних змін.
На даний час на кафедрі німецької мови, яку очолює кандидат філологічних наук, доцент Блажко М.І. працюють сім штатних викладачів. З них шість – колишні випускники відділення німецької мови факультету іноземних мов, кандидати наук – к. пед. наук, доцент Благініна С.В., к. філол. наук, доцент кафедри Лєпухова Н.І., к. пед. наук, доцент Палій О.А., викладач Пасічник Л.Л., к. пед. наук, доцент Удовиченко Н.К., к. філол. наук, старший викладач Щербак О.М.
Доцент Ролік А.В. очолює секцію німецької мови на кафедрі германської філології.
Завдяки активній навчальній, науковій, методичній та організаційній діяльності викладачі кафедри сьогодні успішно впроваджують в освітній процес в університеті принципи Європейського простору вищої освіти, що передбачено Законом України «Про вищу освіту».
Кафедра забезпечує викладання практичних і теоретичних курсів як для бакалаврату, так і для магістратури:
- Практика усного та писемного мовлення
- Друга іноземна мова для бакалаврату та магістратури
- Теорії іноземної мови
- Методика викладання іноземних мов
- Теорія перекладу
- Проблеми перекладу
- Практика перекладу
Особливу увагу на кафедрі приділяють підвищенню ефективності та якості навчання студентів. Для цього доцент кафедри Лєпухова Н.І., доц. Удовиченко Н.К., ст. викл., к.філол наук Щербак О.М., викладач Пасічник Л.Л., доцент Блажко М.І. та доцент Ролік А.В. розробили низку актуальних курсів:
- Тексти німецькомовного побутового дискурсу.
- Німеччина у фактах.
- Країнознавство Німеччини.
- Базова німецька граматика. Морфологія. Синтаксис.
- Сучасні німецькі короткі оповідання.
- Основи німецькомовного медичного дискурсу.
- Лінгвопрагматичні особливості професійної комунікації у віртуальному німецькомовному навчальному середовищі.
- Практикум з німецькомовного телевізійного дискурсу.
- Переклад німецькомовних газетних текстів.
- Як вивчати німецьку мову як іноземну (ДЛЛ 2).
- Німецька без помилок.
- Фонологія німецької мови.
- Інтерпретація сучасного швейцарського роману.
- Лінгвориторичний аналіз німецьких медійних текстів та ін.
Доценти кафедри працюють над виконанням кафедральної теми «Лінгвокультурологічний аспект дослідження і викладання німецької мови», керують написанням магістерських робіт, проблемними групами. Коло науково-дослідницьких інтересів доцентів та викладачів кафедри охоплює актуальні питання сучасної філологічної науки:
- лексичної семантики, стилістики, лінгвокультурології (к. філол. н., доц. М.І. Блажко), проблем перекладу та перекладознавста (доцент кафедри, к. філол. наук Лєпухова Н.І.), дискурсознавста, лінгвориторики, синтаксису та історії німецької мови (ст. викл., к. філол. наук Щербак О.М.); лексикології, теоретичної граматики та перекладу (доц., к. філол. наук Ролік А.В.);
- методики викладання іноземної мови, створення сучасних підручників з німецької мови для ЗНЗ (доц., к. пед.. наук Палій О.А.);
- країнознавства німецькомовних країн, новітніх методик викладання іноземної мови (к. пед. н., доц. Удовиченко Н.К.);
- традицій та інновацій вивчення іноземних мов у Ніжинській Вищій школі (доц., к. пед. наук Благініна С.В.);
- дослідження зарубіжного досвіду професійного розвитку вчителя (викл. Пасічник Л.Л.).
Під керівництвом викладачів студенти неодноразово посідали призові місця у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт (2013, 2016 та 2018 рр.) та щорічних Всеукраїнських студентських олімпіадах з німецької мови.
У 2016 році випускниця кафедри Лєпухова Н.І. успішно захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 10.02.16. – «перекладознавство», завдяки чому на факультеті іноземних мов з’явилась нова спеціальність «переклад», до відкриття якої долучились також і інші викладачі факультету іноземних мов.
Високий рівень володіння німецькою мовою, педагогічну майстерність викладачів кафедри підтверджують численні подяки організаторів проведення міських, обласних та всеукраїнських олімпіад з німецької мови.
Неослабна увага приділяється також профорієнтаційній роботі, за яку на факультеті відповідає доц. Удовиченко Н.К. Співпраця із загальноосвітніми закладами міста та області, організація та проведення ознайомчої, пропедевтичної, виробничої, стажувальної та навчально-педагогічної практик, виховна робота на факультеті – це далеко не повний перелік обов’язків, які успішно виконує доцент Благініна С.В.
Завдяки міжнародній угоді про співпрацю з німецьким культурним центром Гете-інститут, яку було урочисто підписано 15 вересня 2017 року, на факультеті розпочали впровадження інноваційної програми з методики-дидактики «DLL: вчимося навчати німецької». Координатор проекту доцент Блажко М.І. та учасниця проекту доцент Удовиченко Н.К. представляють НДУ імені Миколи Гоголя на щорічних пленумах робочої групи з питань імплементації цього міжнародного проекту, розробляють відповідні навчальні плани, виконують обов’язки викладача-тьютора під час самостійного навчання студентів на навчальній платформі Goethe Institut, у дії впроваджують дистанційне навчання у практику викладання німецької мови в НДУ.
Активна співпраця викладачів кафедри німецької мови у семінарах, воркшопах та онлайн-тренінгах німецького культурного центру Гете-інститут та німецької академічної служби обміну студентів (ДААД) надає сьогодні можливість усім викладачам кафедри підвищувати свої фахову, методичну, медійну, соціальну компетентності.
Студенти кафедри німецької мови беруть участь у проектах, воркшопах та програмах німецької академічної служби обміну студентів (ДААД) та німецького культурного центру Гете-інститут. Вони представляють Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя на міжнародних конференціях в Польщі, літніх школах німецьких громадських організацій в Берліні та у наших партнерів в Меммінгені. В рамках проведення Українсько-німецького року мов (2017-2018) студенти кафедри німецької мови стали активними учасниками багатьох семінарів в різних містах України: Харкові, Одесі, Луцьку, Сумах, Чернігові, Миколаїві.
Всі викладачі кафедри є членами Асоціації Германістів України, обласний осередок якої очолює доцент Удовиченко Н.К., троє викладачів співпрацюють з громадським об’єднанням «Європейська освіта і наука в Україні». Беруть активну участь в щорічних наукових зібраннях згаданих інституцій, та в багатьох міжнародних наукових конференціях: Польщі, Німеччині, Данії, Азербайджані, Білорусі, Росії.
За роки існування кафедри багатьом викладачам було присвоєне звання «Відмінник освіти України», а цілий ряд нагороджений Грамотами Міністерства Освіти та Чернігівської обласної Ради.
Стратегічні партнери
- Goethe-Institut
- DAAD
- Ukrainischer Deutschlehrer- und Germanistenverband/Асоціація українських германістів
- Ukrainischer Hochschul-Germanistenverband/Українська спілка германістів вищої школи
- ГО “Європейська освіта і наука в Україні”
Актуальні ресурси по дисциплінам vle.ndu.edu.ua
Контакт на кафедрі
ст. лаборант Юлія Іванівна Кожухівська
ауд. 316, корпус 2,
графік роботи:
понедiлок - п'ятниця
з 8.30 до 17.00
перерва: 12.00 до 12.30
вихідні: субота, неділя
поштова адреса: вул. Графська, 2, Ніжин Чернігівська область, Украина, 16600
телефон: (04631) 71982 / 23588
e-mail: nimetska_kafedra@i.ua