Університет

Про університет

Ректорат

Вчена рада

Наукова робота

Студентська наукова робота

Музейний комплекс

Результати моніторингу якості освіти

Публічні закупівлі

Нормативна база

Вакансії

Звернення до ректора

Скринька довіри

Новини університету

Науково-природничий музей

Умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами

Про університет

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя – один із найстаріших закладів вищої освіти в Україні, відомий далеко за її межами своїми освітніми, науковими та культурно-мистецькими традиціями. Заснований у 1805 р. на кошти братів Олександра та Іллі Безбородьків як Гімназія вищих наук зі статусом вищого навчального закладу університетського типу.

Ніжинська вища школа протягом майже 220 років свого існування змінювала напрями підготовки фахівців: Гімназія вищих наук (1820-1832), Фізико-математичний ліцей (1832-1840), Юридичний ліцей (1840-1875), Історико-філологічний інститут (1875-1919), Інститут народної освіти (1919-1930), Інститут соціального виховання (1930-1933), педагогічний інститут (1933-1998), педагогічний університет (1998-2004).

На сьогодні це класичний державний університет (з 2004 року), який у своїй структурі має три потужні структурні підрозділи – факультети (філології, історії та політико-юридичних наук; педагогіки, психології, соціальної роботи і мистецтв) та Навчально-науковий інститут природничо-математичних, медико-біологічних наук та інформаційних технологій, і здійснює підготовку бакалаврів (36 спеціальностей), магістрів (29 спеціальностей), докторів філософії (PhD) (11 спеціальностей) і докторів наук (4 спеціальності). За час існування університету було підготовлено понад 70 тисяч фахівців – педагогів (викладачів і вчителів біології, географії, інформатики, математики, історії, літератур і мов (англійської, грецької, німецької, польської, української, французької)), дошкільної, інклюзивної та початкової освіти, фізики, хімії), політологів, міжнародників, перекладачів, юристів, журналістів, інженерів, фахівців з ІТ, музикантів, хореографів, соціальних працівників тощо.

Серед випускників чимало відомих діячів науки та культури європейського рівня. Серед них, письменники та поети Микола Гоголь, Євген Гребінка, Леонід Глібов, Євген Гуцало, Леонід Горлач (Коваленко), Анатолій Дністровий (Астаф’єв), дипломат Костянтин Базилі, учений-механік, засновник наукової школи мостобудування Дмитро Журавський, правники Петро Редькін і Федір Леонтович, художники Андрій Горонович та Аполлон Мокрицький, вчені Юхим Карський, Михайло Державін, Микола Петровський, Йоганнес Аавік, Арнольд Грищенко й ін. (http://surl.li/myjvj )

В університеті сформувалася низка наукових напрямів, визнаних наукових шкіл, які мають вагомий внесок у розвиток сучасної науки, розбудову освітньо-культурної сфери. Зокрема, університет, у якому з 1996 р. функціонує Всеукраїнський гоголезнавчий науково-методичний центр і видаються «Гоголезнавчі студії» (26 вип.), давно визнаний як провідний у Європі центр вивчення спадщини Миколи Гоголя. Іншим значним напрямом досліджень стало вивчення україно-російсько-білоруського прикордоння, чим займається Регіональний центр вивчення Полісся (з 1990 р. видано 108 вип. наукового часопису «Література та культура Полісся»). Через Центр гуманітарної співпраці з українською діаспорою, створеного Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1999 р, здійснюється надання українцям закордоння практичної допомоги в гуманітарній сфері, забезпечуються їх науково-освітні потреби, духовно-культурний обмін та туристично-краєзнавча робота.

Плідні наукові дослідження проводяться Навчально-науковими лабораторіями з біохімічних та медико-валеологічних досліджень, селекції рослин, синтезу та вивчення властивостей біологічно активних сполук, інфрачервоної (ІЧ) спектроскопії, лінгвокультурології, когнітивної психології особистості, Центром гендерної освіти й ін.

Кафедри університету підтримують тісні зв'язки з освітніми та науковими закладами й установами інших країн: США, Великобританії, Німеччини, Польщі, Литви, Грузії, Греції, Туреччини, Китаю, Македонії,  Швейцарії й ін.

У закладі створені можливості для розкриття творчих здібностей студентів. Кілька десятків випускників стали членами Спілки письменників і Спілки журналістів України. Творчому розвитку студентів сприяє культурно-дозвіллєвий центр, який включає в себе загальноуніверситетські гуртки різних напрямків: літературна та театральна студія, хореографічні колективи, вокальні ансамблі, молодіжний хор «Світич», оркестр народних інструментів, які є переможцями та призерами престижних національних і міжнародних конкурсів і фестивалів.

Університет має кампус у центрі Ніжина, який включає 5 навчальних корпусів, 4 гуртожитки, бібліотеку, агробіостанцію, сквер, спортивний комплекс, майстерні та гаражі, великий музейний комплекс (включає Картинну галерею (найбільша в Україні університетська колекція картин європейських художників ХV-XIX ст.), Музей рідкісної книги (понад 30 тисяч стародруків західноєвропейських і слов’янських видавництв ХVI-XIX ст.), Музей історії Університету, Музей-лабораторія «Homo sovіeticus», Музей Миколи Гоголя (всесвітньовідомий письменник), Музей Юрія Лисянського (керівник навколосвітньої морської експедиції), Музей природи, Музей геології).

В університеті нагромаджено потужний арсенал навчально-методичної літератури, підготовлений зусиллями багатьох викладачів усіх факультетів. Навчальні аудиторії обладнані сучасною технікою. Останнім часом істотно поліпшилося наповнення навчальних та управлінських підрозділів університету комп'ютерною технікою; завершено створення загальноуніверситетської комп’ютерної локальної мережі. На кожному факультеті створені навчально-методичні кабінети, оснащені необхідною комп'ютерною, офісною, мультимедійною технікою та проекційним обладнанням, а також довідковою і навчально-методичною літературою.

Університет має унікальну бібліотеку, засновану в 1820 p., яка нині нараховує у своїх фондах близько 1 млн. книг і періодичних видань. Більше ста тисяч книг – це рідкісні видання XVI-XIX ст. Саме вони й стали основою для створення Музею рідкісної книги.

Авторитет Ніжинського університету зростає з кожним роком завдяки активній роботі колективу на благо громади міста та регіону. В університеті надається професійна психологічна допомога різним категоріям населення (через індивідуальну і групову терапію, арт-терапію), функціонує Інклюзивний центр для заняття з дітьми з особливими потребами, проводиться просвітницька діяльність через публічні лекції («Відкритий університет»), історичну реконструкцію та гончарство (на території Історичного скансену Університету), волонтерська діяльність («НДУ для ЗСУ»). Університет є однією з головних туристичних локацій області, центром розвитку культури (щорічно проводяться: Всеукраїнський юніорський конкурс музично-виконавської майстерності імені академіка Олега Тимошенка, у 2023 р. пройшов ХХ та Міжнародний дитячий та молодіжний фестиваль-конкурс хореографічного мистецтва «Квітневі викрутаси», у 2023 р. пройшов VI) та спорту (міжрегіональні змагання з волейболу, баскетболу, тенісу, боротьби). Університет здійснює підвищення кваліфікації вчителів, менеджерів, працівників у сфері психології, мистецтва та соціальної роботи для Чернігівської, Київської та Сумської областей, проводить перевірку рівня знань української мови як представник Національної комісії зі стандартів державної мови в регіоні і т.п. Протягом повномасштабної війни став головним прихистком для сотень мешканців міста завдяки функціонуванню Пункту незламності та обладнаних сховищ.

Контакти

16600, м.Ніжин Чернігівської області, вул.Графська, 2

Приймальна ректора: (04631) 7-19-22

Приймальна комісія: (04631) 7-80-70

Приймальна комісія: +380977973948

E-mail: ndu@ndu.edu.ua

Повний телефонний довідник

Партнери

     

    

сайт Національного Еразмус-офісу uarenet  

Google Analytics Alternative