Факультет філології, історії та політико-юридичних наук

Деканат

Кафедра української мови, методики її навчання та перекладу

Кафедра літератури, методики її навчання, історії культури та журналістики

Кафедра прикладної лінгвістики

Кафедра германської філології та методики викладання іноземних мов

Кафедра всесвітньої історії та міжнародних відносин

Кафедра історії України

Кафедра політології, права та філософії

Лабораторія лінгвокультурології

Новини факультету

Контакти

Міжнародна конференція

Наукові контакти

Творчий виступ кафедри

Процес розвитку кафедри історії України тісно пов'язаний із становленням історичної освіти в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя загалом. Першим завідувачем кафедри була доцент Євгенія Страшко. Згодом її змінив професор Олександр Бойко. Нині посаду в.о. завідувача кафедри обіймає доцент, кандидат історичних наук Оксана Крупенко.

Кафедра історії України спільно з кафедрою всесвітньої історії та міжнародних відносин є випусковою для спеціальностей 014 «Середня освіта. Історія та громадянська освіта» та 032 «Історія та археологія» бакалаврського та магістерського рівнів. Окрім того, кафедра здійснює підготовку аспірантів зі спеціальності 032 «Історія та археологія». У 2010 році з кафедри виокремилася секція права, у 2015 році з кафедри також виокремилася секція політології. Ці колишні секції кафедри в ході низки структурних реорганізацій на історико-юридичному факультеті увійшли до складу кафедри політології та права.

Нині у штаті кафедри працює 3 доктори історичних наук та 5 кандидатів історичних наук. Викладачі кафедри забезпечують читання базових курсів з історії України та теорії історії, беруть активну участь у практичній підготовці студентів, здійснюють керівництво курсовими та магістерськими роботами.

Кафедра історії України є потужним осередком студентського наукового життя. Її викладачі беруть активну участь у виданні «Історичного альманаху», організації студентської конференції «Історія повсякденності крізь віки». При кафедрі діють гуртки: «Повсякденні практики в історії України» (керівник: доц. Євгенія Страшко) та «Усна історія та документування» (керівник: доц. Олександр Кривобок).

Потужним є науковий доробок викладачів кафедри. Упродовж часу існування кафедри було реалізовано цілу низку науково-дослідницьких тем. Сьогодні викладачі, студенти та аспіранти працюють над науковими дослідженнями в межах тем: «Регіональна історія України: соціокультурний дискурс» (кер.: д.і.н., проф. Сергій Лепявко) та «Україна в системі міжнародних відносин: історія та сучасність» (кер.: к.і.н., доц. Сергій Кириленко).  Кафедра історії України у 2023 р. удосконалювала наукові зв’язки та контакти з Українським Інститутом національної пам’яті, Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, історичними кафедрами Київського національного університету ім. Т.Шевченка, Національного педуніверситету ім. М. Драгоманова, Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка.

Кафедра має наукові зв’язки з Інститутом історії України НАН України, Українським Інститутом національної пам’яті та Українським товариством охорони пам’яток історії та культури у спільній організації.

Кафедра історії України  має наукові зв’язки зі Спілкою українських громадян польського походження «Астер», Ніжинським міським товариством греків імені братів Зосимів.

Наукове співробітництво розвивалося у таких формах:

1) участь у наукових конференціях і семінарах;

2) наукова співпраця у підготовці збірників статей з історії польської громади. Доц. Потапенко М.В. є членом редколегії збірників «Поляки в Ніжині» (Вип. 9, Ніжин, 2021р. ) та «Крути: проблеми державотворення».

Упродовж 2015–2019 рр. двоє викладачів кафедри проф. Бойко О.Д. та доц. Кириленко С.О. брали участь у міжнародному проекті ЄС Еразмус+ “Програми гендерних студій: крок до демократії і миру в країнах-сусідах Європейського Союзу з різними традиціями”. Доц. Потапенко М.В. з 2019 р.  є учасником міжнародного проєкту “Pomniki dziejowe Ormian polskich”, фінансованого урядом Республіки Польща (Національна програма розвитку гуманітаристики).

Із 2022 року в рамках широкої дослідницької програми «Documenting Ukraine» за підтримки Інституту гуманітарних досліджень у Відні здійснюється проєкт «Сільські громади Чернігівщини в умовах війни та окупації. Досвід виживання і боротьби» (керівники: доц. Олександр Кривобок, доц. Євгенія Страшко, доц. Оксана Крупенко). Співорганізатори проєкту – кафедра історії України НДУ ім. Миколи Гоголя та громадська організація "Історико-краєзнавче товариство "ІЧНЯНЩИНА".

Свідченням високої оцінки викладацької та наукової роботи кафедри є неодноразові відзначення її колективу та окремих викладачів у ході проведення рейтингів й конкурсів «Краща кафедра університету» та «Науковець року університету».

Кафедра історії України бере активну участь у громадському житті й організації дозвілля студентів. Традиційним є проведення творчих студентських заходів, організації екскурсій, презентацій та зустрічей з відомими вченими.

 

Контакти

16600, м.Ніжин Чернігівської області, вул.Графська, 2

Приймальна ректора: (04631) 7-19-67 

Приймальна комісія: (04631) 2-35-88

Приймальна комісія: +380977973948

E-mail: ndu@ndu.edu.ua

Повний телефонний довідник

Партнери

     

    

сайт Національного Еразмус-офісу uarenet  

Google Analytics Alternative