Музейний комплекс

Звернення до ректора

Скринька довіри

Науково-природничий музей

27-28 вересня 2024 р. у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя та Заньківському меморіальному музеї М.К. Заньковецької пройшла Всеукраїнська науково-практична конференція «Я вірю в кращу будучину свого народу» (до 170-річчя від дня народження першої Народної артистки України Марії Заньковецької), співорганізоваторами й учасниками якої стали провідні освітні, наукові, театральні та музейні заклади Ніжина, Києва та Львова. Ця подія зібрала науковців, митців, студентів та представників громадськості, щоб вшанувати спадок талановитої актриси, яка стала символом українського театру та відданості українській справі.

Відкрив конференцію ректор університету Олександр Самойленко, який у вступному слові зазначив: «Ми маємо пишатися тим, що життя цієї Великої Українки, шляхетної панянки та непохитної патріотки, королеви української сцени тісно сплелося з Ніжином і Ніжинським козацьким краєм, і передавати цю глибоку шану нашій молоді, якій розбудовувати нашу державу та творити нову національну культуру, примножуючи кращі традиції і досягнення українського народу…».

До учасників з вітальними словами звернулися співорганізатори конференції - Голова Національної спілки театральних діячів України, заслужений діяч мистецтв України, Народний артист України, директор-художній керівник Київського національного академічного театру оперети Богдан Струтинський, секретар Ніжинської міської ради Юрій Хоменко, генеральний директор-художній керівник Ніжинського академічного українського драматичного театру імені М. Коцюбинського, заслужений працівник культури України Юрій Муквич та художня керівниця Ніжинського театру, Народна артистка України, лауреатка премії імені Марії Заньковецької Алла Соколенко, доктор філологічних наук, професор, академік НАН України, директор Інституту Івана Франка НАН України Євген Нахлік, кандидатка мистецтвознавства, докторка філософії мистецтва, старша наукова співробітниця відділу музикознавства та етномузикології Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України, членкиня Національної спілки композиторів України Валентина Кузик, кандидат мистецтвознавства, професор кафедри театрознавства Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого, заслужений діяч мистецтв України Петро Кравчук, керівниця літературно-драматургічної частини Національного драматичного театру імені Марії Заньковецької (м. Львів) Тетяна Батицька, завідувачка музею Марії Заньковецької (м. Київ) Ірина Кириченко, т.в.о. директорки Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського Тетяна Брязкало та директорка Меморіального музею М.К. Заньковецької (с. Заньки) Ольга Новак.

У доповідях провідних українських вчених на пленарному та секційних засіданнях була розкрита багатогранність творчої долі та драматизм життя Марії Заньковецької, її вагомий внесок у розвиток українського професійного театру, взаємини із сучасниками. Присутні на конференції здобувачі освіти отримали можливість осягнути глибину її творчого таланту та дізнатися про життєвий шлях великої актриси заради України.

Незабутню творчу атмосферу роботі конференції створили талановиті вихованці Ніжинської вищої школи, учасники експериментальної лабораторії вокального мистецтва (керівник – Заслужений працівник культури України, доцент Алла Хоменко).

Важливою подією у роботі конференції стала презентація монографії професора Григорія Самойленка «ЗІРКИ ПРОДОВЖУЮТЬ СВІТИТИ: МАРІЯ ЗАНЬКОВЕЦЬКА ТА ЇЇ ОРЛЯТА» та ознайомлення з виставкою ювілейної літератури університетської Бібліотеки імені академіка М.О. Лавровського.

Не менш насиченим став другий день конференції, який пройшов на території Заньківського меморіального музею М.К. Заньковецької. Гості не лише ознайомилися з експозицією музею, отримали задоволення від чутливих розповідей директорки Меморіального музею Ольги Григорівні Новак, але й обговорили актуальні проблеми функціонування українських музеїв в умовах війни, висловили думку про необхідність виокремлення нового напряму досліджень – заньковецькознавства.

Конференція стала важливою подією, що підтвердила необхідність збереження та примноження пам'яті про Марію Заньковецьку, яка продовжує надихати нові покоління української молоді на творчі досягнення.

Переглянути більше фото